Home > Accolades and Achievements > CCA & Competitions > 2019 Achievements

2019 Achievements


Name of CompetitionAchievementsTeams / Pupils Involved

BCA Green Mark Award

GoldQifa Primary School
 
Sustaining Toilets as 
Restrooms (S.T.A.R.) 
Programme
by Restroom Association of
Singapore

 Gold - 2018 Qifa Primary School
National School Games (West Zone) 
- Basketball
4th 
Outstanding Player Award

2nd 
Outstanding Player Award

Senior Boys
Jordon Lim Wei Xiong (6F)

Senior Girls
Valencia Amora Chua Lie Cia (6F)

 National School Games (West Zone) 
- Volleyball
Champion
Sportsmanship Award


2nd
Sportsmanship Award


3rd
Sportsmanship Award

2nd
Sportsmanship Award 


Senior Boys
Ong Liang Heng (6F)
Tristan Ong Yu Hng (6C)

Senior Girls
Clarisse Tok Yijing (6E)
Giselle Cai Yu En (6F)

Junior Boys
Aidanz Ng (Huang Weicong)(5E)

Junior Girls
Tan Le Xuan (5D)
Jiang Xindi (5E)

Wits and Words Inter-School
Debate Championships 2019
Division 1
Top 5 Team in West Zone

Top 8 Team Overall




Good Speaker Award

Team Members
Hamza Asim (6E)
Zoey Toh Sin Nee (6E)
Li Chenjia (6D)
Mohammad Farhat (5E)
Ji Mozhe (5E)

Zoey Toh Sin Nee (6E)

 71st Singapore National Schools 
Individual Chess Championship 2019 
(Under 8)
 1st
West Zone

3rd
National
 Suryavarman Chandrasekar (2F)


Suryavarman Chandrasekar (2F)

Raffles Institution’s Primary
Mathematics World Contest
(RIPMWC) 2019
Open & Junior Categories
 Distinction
(Open Category)


Distinction
(Junior Category)






Credit
(Junior Category)



Yeo Zi Xiang (6E)
Clarisse Tok Yijing (6E)
Jisu Yun (6E)

Xu Runzhang (5D)
Leow Yi Jie (5E)
Ge Jingyi (5E)
Ji Mozhe (5E)
Prithiviraj Chandrasekar (5E)
Ishaan Krishnan (5E)
Joshua Tan Jing Sheng (5D)

Zhao James Bangyang (5E)
Wong Zi Yang Javier (5E)
Zhu Zifan (5E)
Lee Hua Jay (Li Herui) (5E)


 Student Environmental Leadership Conference
 (SELC) 2019


1st

3rd
Zhang Yinxin Kammie (5 Caring)

Yu Mengxuan (4 Exemplary) 
 4th National English Writing Competition

Merit

Crista Kng Li Lin (5 Exemplary)