header2.jpg
Home > Accolades and Achievements > CCA & Competitions > 2017 Achievements

2017 Achievements

 
Name Of Competition    AchievementsTeams / Pupils Involved
West Zone Inter-Primary Schools Volleyball Championships Champion

2nd

2nd

2nd 
 Senior Boys

Senior Girls

Junior Boys

Junior Girls
 National Primary Schools Volleyball Championships
National Best 8

National 3rd

National Champions

National 3rd

 
Senior Boys

Senior Girls

Junior Boys

Junior Girls

Confucius Institute-NTU Book Review Competition Primary 1 & Primary 2 Category
3rd Prize

Primary 3 & Primary 4 Category
2nd Prize

Merit Award



Primary 5 & Primary 6 Category
2nd Prize

3rd Prize



Lee Wen Cai (2 Benevolent)



Jiang Xindi (3 Exemplary)

Jin Qinyue (4 Diligence)
Leong Yuk Shing (3Exemplary)



Chen Siyu (6 Diligence) 

Zhong Chuhan (6 Diligence 

 
Global Village Children and Youths Bilingual Speech Competition

 3rd Prize   Bi Jiabi (5 Exemplary)
 
Brownies -
Puan Noor Aishah Honour Award

Bronze Award QFA 1st Pack  Brownies
 
Brownies -
World Thinking Day Competitions

2nd runner-up
Video Competition 
 QFA 1st Pack  Brownies
Brownies -
West Division Day 2017
Comic Strip Drawing
 1st Prize
Khairin Insyirah Binte Badrul Hisham (5 Diligence)
 Syasya Binte Sazali  
(6 Fortitude)
Ariana Natasha Binte Jufri
(6 Gracious)

 
NLB
Reading Excellence Award    
 
Crowd Favourite

Qifa Primary School 
 
2017 National Primary Schools Chinese Calligraphy Competition
 Consolation 
(Lower Primary)
Liu Yichen Claire
(3 Exemplary)  
 Green Schools @South West 
by South West CDC & NEA
 
Gold Award 
( 4th consecutive year -  2013, 2014, 2015 & 2016)

Sustained Achievement Award
Qifa Primary School



Qifa Primary School 
 Sustaining Toilets as Restrooms (S.T.A.R.) Programme
by
Restroom Association of Singapore
 Platinum Star Award
( 3rd consecutive year)

Gold Star - 
2014, 2015, 2016
 Qifa Primary School
 
13th National Primary Schools Wushu Championship 2017
2nd in 1st International
Broadsword

 5th in Formulated 5-Duan
Nanquan

6th in 1st International Sword

 
6th in 5-Duan  Broadsword

Wan Zhi Hin Matthew 
 (5 Exemplary)

Wan Zhi Hin Matthew 
 (5 Exemplary)

James Tan Zi Long
(5 Exemplary)

Wong Zi Heng Jared
(5 Exemplary)
 Brownies  Chief Commissioner's Award 2017
Syasya Binte Sazali  (6Fortitude)
Faatimah Sultaanah Binte Abdul Razak 
(6 Fortitude)

 69th National Schools Individual Chess Championships 2017 - Junior Div Boys Champion

 Siddharth Jagadeesh
 (4 Exemplary) 
 
Raffles Institution Primary Mathematics World Contest (RIPMWC)

Top 20 Schools 

Open Category

High Distinction



Distinction


Credit



Junior Category

Credit

Qifa Primary School



Zhong Shuyang
 (6 Exemplary)
(Invited for 2nd round)
   
Li Meiyi (6 Exemplary)
Baek Sangsoo (6 Exemplary)

Teoh Yu Xin (6 Exemplary)
Cheung Kristy (6 Exemplary)
Zhou Yu Yan (6 Exemplary)



Audley Maung (5 Exemplary)

 Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools
(SMOPS)

Gold 




Bronze









 Hugo Maximus Lim
(5 Exemplary)
(Invited to the Invitation Round of APMOPS)

Chua Tze Chuan 
(6 Exemplary)
Li Meiyi (6 Exemplary)
Teoh Yu Xin (6 Exemplary)
Wong Zi Heng Jared
(5 Exemplary)
Zhong Shuyang
 (6 Exemplary)

 Singapore and Asian Schools Maths Olympiad (SASMO) – Primary 3
Gold









Silver










Bronze












Cao Junshuo Nicholas
(3 Exemplary)
Pua Hong Wei (3 Exemplary)
Baek Seohoon (3 Exemplary)
Ji Mozhe (3 Exemplary)
Soh Yu Tong (3 Exemplary)
Shen Jia Rui (3 Exemplary)
Chen Xingyu (3 Exemplary)
Zhu Zifan (3 Exemplary)

Jiang Xindi (3 Exemplary)
Srenidhi Perinbanathan
(3 Exemplary)
Van Der Meulen Kaeden Miles (3 Exemplary)
Lu Zerui (3 Exemplary)
Kng Li Lin, Crista
(3 Exemplary)
Leow Yi Jie (3 Diligence)
Chng Hao Qin (3 Gracious)

Wong Zi Yang Javier
(3 Exemplary)
Chong Qi En Hannah
(3 Exemplary)
You Ye Lin, Elaine
(3 Exemplary)
Ines Ng Yi Jia (3 Diligence)
Lee Hua Jay (Li Herui)
(3 Exemplary)
Tan Yan Qi (3 Exemplary)
Ishaan Krishnan
(3 Exemplary)
 Singapore and Asian Schools Maths Olympiad (SASMO) – Primary 4 
Gold




Silver




Bronze










Mak Mun Yew (4 Exemplary)
 Zhou Yu Zhe (4 Exemplary)
Yeo Zi Xiang (4 Exemplary)
He Yi Xin (4 Exemplary)

Koh Boon Jie (4 Exemplary)
Soh Yi Ning (4 Exemplary)
Zoey Toh Sin Nee (4 Exemplary)

Yang Ryan Junhyeok
(4 Exemplary)
K Divya Priyha (4 Exemplary)
Koh Jia Min Iain
(4 Exemplary)
Uy Samuel Mason Villalobos (4 Exemplary)
Hamza Asim (4 Exemplary)
Chua Tsze Yang
(4 Exemplary)
 Singapore  Math Kangaroo Contest  (SMKC) – Primary 3 

Gold







Silver





Bronze









Pua Hong Wei (3 Exemplary)
 Cao Junshuo Nicholas
(3 Exemplary)
Prithiviraj Chandrasekar
(3 Exemplary)
Srenidhi Perinbanathan
(3 Exemplary)

Ji Mozhe (3 Exemplary)
Leow Yi Jie (3 Diligence)
Chng Hao Qin (3 Gracious)
Kng Li Lin, Crista (3 Exemplary)

Warren Wee (3 Exemplary)
Lu Zerui (3 Exemplary)
Wong Zi Yang Javier (3 Exemplary)
Baek Seohoon (3 Exemplary)
Tan Yan Qi (3 Exemplary)
Jiang Xindi (3 Exemplary)
Soh Yu Tong (3 Exemplary)
 16th Inter-School National Scrabble Championship 2017- Individual Event (Junior Division)

4th - Cup

Merit - Cup

Merit - Cup

Merit - Cup


4th - Plate

Merit- Plate

Merit - Plate

Merit - Plate
Merit - Plate

Merit- Plate


1st - Bowl
3rd- Bowl
Merit - Bowl
Merit - Bowl

Merit - Bowl


 
 Mohammad Farhat
(3 Exemplary)
Issac Wan Hao Lun
(4 Exemplary)
Mak Wai Fong Marcus
(4 Exemplary)
Prithiviraj Chandrasekar
(3 Exemplary)

Ishaan Krishnan
(3 Exemplary)
Siddharth Jagadeesh
(4 Exemplary)
Ethan Tan Jiale
(4 Exemplary)
Chan Si Yun (3 Exemplary)
Regina Wan Yu Zhen
(4 Exemplary)
Koh Jia Min Iain
(4 Exemplary)

Warren Wee (3 Exemplary)
Chen Xingyu (3 Exemplary)
Baek Seohoon (3 Exemplary)
Clarisse Tok Yijing
(4 Exemplary)
Denise Lim Ru Xuan
(4 Exemplary)
16th Inter-School National Scrabble Championship 2017- Individual Event (Senior Division)  
2nd- Cup

Merit - Cup

Merit - Cup


1st - Plate

2nd - Plate

1st - Bowl

3rd - Bowl

4th - Bowl

Merit - Bowl

Merit - Bowl

Merit - Bowl
Merit - Bowl

Merit - Bowl

Chua Tze Chuan
(6 Exemplary)
Lew Yin Reng Ryan
(5 Exemplary)
 Rayner Wan Yu Hoy
(6 Diligence)

Wong Zi Heng Jared
(5 Exemplary)
Tiya Bansal
(6 Exemplary)
Glenn Ong Guan Wei
(6 Exemplary)
Toh Hong Rui Ryan
(6 Exemplary)
K Lukesh Kavin
(6 Exemplary)
Choy Ning Feng Ethan
(5 Exemplary)
Thisath Atapattu
(6 Exemplary)
Teoh Yu Xin (6 Exemplary)
Nathaniel Hsiao Chi Ping
(6 Diligence)
Ong Yee Hui (6 Exemplary)
16th Inter-School National Scrabble Championship 2017 - P2 Doubles Team - Super Junior Division [Overall Champions for school]  
2nd



4th




7th




10th




 Neo Rui En (2 Diligence)
Yang Yu Quan, Xavier
(2 Exemplary)

Adeline Ang Yu Ting
(2 Caring)
Chloe Wan Shyan Ting
(2 Caring)

Pranav Narayan Rajkumar
(2 Harmony)
Lucas Sim Zheng Xian
(2 Caring)

Lucas Ong Ti Lok
(2 Fortitude)
Sherman Tan Haridas
(2 Fortitude)
 16th Inter-School National Scrabble Championship 2017- Team Event
(Junior Division)
 Champion - Cup










2nd Runners-up - Cup







Champion - Plate









2nd Runners-up - Plate








 Siddharth Jagadeesh
(4 Exemplary)
Hamza Asim
(4 Exemplary)
Clarisse Tok Yijing
(4 Exemplary)
Kenneth Lee Junjie
(4 Exemplary)
Koh Jia Min Iain
(4 Exemplary)

Mohammad Farhat
(3 Exemplary)
Chan Si Yun (3 Exemplary)
Warren Wee (3 Exemplary)
Ishaan Krishnan
 (3 Exemplary)
Chen Xingyu (3 Exemplary)

Avriel Neo Xin Yin
(4 Exemplary)
Denise Lim Ru Xuan
(4 Exemplary)
Ethan Tan Jiale
(4 Exemplary)
Isaac Wan Hao Lun
(4 Exemplary)
Yeo Zi Xiang (4 Exemplary)

Teh Shr Li (4 Exemplary)
Lim Wei Jie (4 Exemplary)
Ashley Lim Ann Lee
 (4 Exemplary)
Dilys Lim Yi Ling
 (4 Exemplary)
Zoey Toh Sin Nee
(4 Exemplary)

 16th Inter-School National Scrabble Championship 2017- Team Event 
(Senior  Division)
2nd Runners-up - Cup 








Champion - Bowl (I)








 Nathaniel Hsiao Chi Ping
 (6 Diligence)
Chua Tze Chuan
 (6 Exemplary)
Ong Yee Hui (6 Exemplary)
Tiya Bansal (6 Exemplary)
Zhang Han Rui Emily
(6 Exemplary)

Glenn Ong Quan Wei
(6 Exemplary)
Hong Tianyu (6 Exemplary)
Jasmine Chng Lee-Anne
 (6 Exemplary)
Toh Han Xiang (6 Exemplary)
Toh Hong Rui, Ryan
 (6 Exemplary)

 University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Digital Technologies

 UNSW Medal Winner - top scorer in Digital Technologies

High Distinctions





16 Distinctions

 Ji Mozhe (3 Exemplary)


Ji Mo Zhe (3 Exemplary)
Prithiviraj Chandrasekar
(3 Exemplary)
Jeslyn Tan (3 Exemplary)
Png Chee Kai (5 Exemplary)



 NUS High School Oratorical Challenge 2017 1st Runner-Up


Commendation Award for Finalist
 Kaung Htet Zar Nie  
(5 Exemplary)

Aye Myat Thiri Ko Ko 
(5 Exemplary )

Global Village Children and Youths Bilingual Speech Competition (Final Round)
(held in China)

 Third Prize

Fu Wenqi
(5 Exemplary) 
 10th National Primary Schools Chinese Cultural Knowledge Competition Champions Chen Siyu (6 Diligence) 
Hong Tianyu
(6 Exemplary)
Glenn Ong Quan Wei
(6 Exemplary)
Toh Hong Rui, Ryan
(6 Exemplary)
 National Mathematical Olympiad of Singapore  Silver




Bronze




Honourable Mention













Hugo Maximus Lim
(5 Exemplary)
 Pothakamuri Srivayas
(5 Exemplary)

Ethan Choy Ning Feng
(5 Exemplary)
Jared Wong (5 Exemplary)
Png Chee Kai (5 Exemplary)

Aason Neo Jin Kai
(5 Exemplary)
Adley Maung (5 Exemplary)
Alesha Adam Lim Qiuxuen
(5 Exemplary)
Bong Chen Foo
(5 Exemplary)
Kaung Htet Zar Nie
(5 Exemplary)
Shen Jia Qi (5 Exemplary)
Tan Zhi En (5 Exemplary)
Yap Rong-Shen
(5 Exemplary)


National Primary Schools Soft Volleyball Carnival     

National Champions

 National 2nd
Pre-Junior Boys

Pre-Junior Girls 
 
University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - English Writing

 High Distinction

36 Distinctions

Shi Irene (2 Diligence) 



 
University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - English 

 High Distinction



37 Distinctions
Lee Yin Syunn (3 Exemplary)
 Ji Mozhe (3 Exemplary)
Srenidhi Perinbanathan 
(3 Exemplary)

 
National English Writing Competition 2017

 First Prize Award Winner Yik Xin Yi ( 5 Exemplary )
 International Junior Math Olympiad 2017
@Cambodia
 Bronze Award Baek Seohoon 
(3 Exemplary)
 23rd National Primary Schools On-the-Spot Chinese Creative Writing Competition 3rd PrizeYang Ryan Junhyeok
(4 Exemplary) 
 "Inner Voices" Singapore Junior Reporter Writing Competition 2nd Prize


Merit Award





Tan Yan Teng Shannon
(3 Diligence) 

Li Cheng Ao (2 Gracious)
Aidanz Wong (3 Exemplary)
Quek Yi Shyen (3 Exemplary)
Sng Jia Xin, Kenisha
(3 Diligence)

 University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Mathematics UNSW Medal Winner - top scorer in MathematicsWarren Wee (3 Exemplary) 
 3rd National Primary School Picture Book Creation Competition Merit Award Jiao Puxi (5 Caring)
Bi Jiabi (5 Exemplary)
Ella Tang Pinhan (5 Exemplary)
Yik Xin Yi (5 Exemplary)
Zou Jiaxin (5 Exemplary)
 3rd Singapore International Wushu ZIJIN Cup Championship Gold In 1st International Broadsword

Gold In Chang Quan 

Wan Zhi Hin Matthew (5 Exemplary)

Wan Zhi Hin Matthew (5 Exemplary) 
MCC Land National Wushu And Sanda Championships 2017  2nd In 4-Duan BroadSword


3rd In 4-Duan BroadSword


3rd In Cudgel


3rd In 4-Duan Sword


3rd In 4-Duan Spear

Wong Zi Heng Jared (5 Exemplary)

Wong Zi Heng Jared (5 Exemplary)

Wong Zi Heng Jared (5 Exemplary)

Tan Zi Long James(5 Exemplary) 

Tan Zi Long James(5 Exemplary)  
  University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Mathematics
High Distinctions






























65 Distinctions 
Ye Xu Xi Page (2 Fortitude)
Sherman Tan Haridas (2 Fortitude)
Tham Yujay (2 Caring)

Xu Run Zhang (3 Exemplary)
Warren Wee ( 3 Exemplary)
Ji Mozhe (3 Exemplary)
Lee Hua Jay (3 Exemplary)
Pua Hong Wei (3 Exemplary)
Prithiviraj Chandrasekar (3 Exemplary)
Mohammad Farhat (3 Exemplary)
Lu Ze Rui (3 Exemplary)

Yeo Zi Xiang (4 Exemplary)

Hugo Maximus Lim (5 Exemplary)

Zhong Shu Yang (6 Exemplary)
Tham Hoy Mun Kaven (6 Exemplary)
Li Meiyi (6 Exemplary)
Erica Julianne Roberts (6 Exemplary)
Teoh Yu Xin (6 Exemplary)
Ryan Toh Hong Rui (6 Exemplary)