header2.jpg
Home > Accolades and Achievements > CCA & Competitions > 2016 Achievements

2016 Achievements


Name of CompetitionAchievementsTeam/Pupils Involved
Singapore Youth FestivalCertificate of 
 Distinction

Certificate of
Distinction

Certificate of 
Accomplishment

Certificate of 
Accomplishment

Certificate of 
Accomplishment

Certificate of 
Accomplishment
 Malay Dance


Chinese Dance


Indian Dance


Guzheng Ensemble


Choir


Angklung

 National Primary Schools Volleyball Championships 
Champions

4th

2nd

2nd


Senior Girls


Senior Boys

Junior Girls

Junior Boys 

 West Zone Inter-Primary Schools Volleyball Championships
Champions

Champions

Champions

1st Runner-up
 
 Senior Boys

Junior Boys

Senior Girls

Junior Girls
 National Primary Schools Soft Volleyball Carnival     2nd

Top 8
 Pre-Junior Boys

Pre-Junior Girls
 
Green Schools @South West 
by South West CDC & NEA

Gold Award 
( 3rd consecutive year)
 Qifa Primary School
 Singapore National Age Group Chess ChampionshipChampion for Under 8 Category
 Siddharth Jagadeesh
 (3 Exemplary)

 
National Schools Junior Chess Champion    
    
Champion Siddharth Jagadeesh
 (3 Exemplary)

Brownies World Thinking Day International Costume Parade

 Third     Sofea Andriana Binte Jufri
(3 Benevolent)
 Global Village Children and Youths Bilingual Speech Competition    Second


Third

 Fu Wen Qi 
(4 Exemplary)

Png Chee Kai
(4 Exemplary)

 Brownies West Division Heritage TrailSpecial Mention Prize 
Syasya Binte Sazali (5 Fortitiude)
Ariana Natasha Binte Jufri
(5 Gracious)
Faatimah Sultaanah Binte Abdul Razak (5 Gracious)
Nurul'hidayah Binte Nasir
(5 Gracious)

 River Valley Mathematics Challenge 2016 5th
 Baek Youngok (6 Exemplary)
Chen Yanlin (6 Exemplary)
Eng Wan-Yu, Owena (6 Exemplary)

 
Wits and Words Inter-School Debate Championships 2016
Division 1

 Top 5 Team in West Zone

Top 8 Team Overall

Chua Tsze Sin (5 Exemplary)
C. Dharani (6 Exemplary)
Owena Eng Wan-Yu (6 Exemplary)
Srisha Murthy (6 Exemplary)
Teh Yi-lin (6 Exemplary)

 
Wits and Words Inter-School Debate Championships 2016
Division 1


 Good Speaker Award (Overall)

Best Speaker in the 3rd Preliminary Round and Quarter Final

Best Speaker in the 2nd Preliminary Round

Owena Eng Wan-Yu (6 Exemplary)


Owena Eng Wan-Yu (6 Exemplary)



Srisha Murthy (6 Exemplary)
 

 Raffles Institution Primary Mathematics World Contest (RIPMWC) – Round 1 
Junior Category    

Distinction
Distinction

Distinction

 
Zhong Shuyang (5 Exemplary)
Tham Hoy Mun Kaven
 (5 Exemplary)
Li Meiyi (5 Exemplary)

 Raffles Institution Primary Mathematics World Contest (RIPMWC) – Round 1 
Open Category 

 2 Credits

11 Participations

 
 Scrabble Championship 2016 - Primary Schools Category - Individual Event - Junior Division Cup - Merit Category


1st - Plate Category

Merit - Plate Category

Merit - Bowl Category

Merit - Bowl Category

 Siddharth Jagadeesh
 (3 Exemplary)

Ella Tang (4 Exemplary)

James Tan Zi Long (4 Exemplary)

Caleb Sng (4 Diligence)

Isaac Wan (3 Exemplary)

 Scrabble Championship 2016 - Primary Schools Category - Individual Event - Senior Division Merit - Cup Category

2nd - Plate Category

4th - Plate Category


Merit - Plate Category

2nd - Bowl Category

Merit - Bowl Category

Merit - Bowl Category

Chua Tze Chuan (5 Exemplary)

Hong Tian Yu (5 Exemplary) 

Most Sumaiya Tasnimah (6 Exemplary)

Kaven Tham (5 Exemplary)

Liu Zi Jian (6 Exemplary)

Zhong Shuyang (5 Exemplary)

Nathaniel Hsiao (5 Diligence)
 
Scrabble Championship 2016 - Primary Schools Category  (Primary 2 Doubles) 1st 



2nd


10th


 
Champion - Overall School Prize
Mohammad Farhat (2 Caring) 
Prithiviraj Chandrasekar 
(2 Fortitude) 

Warren Wee (2 Aspiring)
Ishaan Krishnan (2 Gracious)

Chan Si Yun (2 Harmony)
Tan Yan Qi (2 Gracious)




 Scrabble Championship 2016 - Primary Schools Category, Junior Division 
(Bowl Category)  
 Champion 
Regina Wan Yu Zhen (3 Exemplary)
Koh Jia Min Iain (3 Exemplary)
Nicole Kang (3 Exemplary)
Dilys Lim Yi Ling (3 Exemplary)
K Divya Priyha (3 Exemplary)
Hamza Asim (3 Exemplary)
Ang Wei Han Rave (4 Exemplary)

 Scrabble Championship 2016 - Primary Schools Category, Junior Division
(Plate Category) 
3rd 
 Tan Zhi En (4 Exemplary)
Ethan Choy (4 Exemplary)
Ryan Lew (4 Exemplary)
Michelle Yuk (4 Exemplary)
Wong Sze Ching  (4 Exemplary)
Ella Tang (4 Exemplary)
James Tan (4 Exemplary)

Scrabble Championship 2016 - Primary Schools Category, Senior Division
(Cup Category)  
 3rd 
Pranav Paul Mathai (6 Exemplary)

Most Sumaiya Tasnimah (6 Exemplary)
Liu Zi Jian (6 Exemplary)
Nurin Aliyah (6 Exemplary)
Manfred Tan (6 Exemplary)
Justin Moh (6 Diligence)
Tan Zhan Yi Javis (6 Diligence) 


National Poetry Festival: Singapore Botanic Gardens On-the-Spot Poetry and Photography Competition

 
 Top 3 prizes  Christie Chong (6 Exemplary)
Eng Wan-Yu, Owena
 (6 Exemplary)

  Singapore and Asian Schools Maths Olympiad (SASMO) – Primary 4 
 Gold







Silver




Bronze


 Zou Jiaxin (4 Exemplary)
Shen Jiaqi (4 Exemplary)
Hugo Maximus Lim (4 Exemplary)
Pothakamuri Srivayas   (4 Exemplary)
Wong Zi Heng Jared (4 Exemplary)
Chen Yihui (4 Exemplary)

Ella Tang Pinhan   (4 Exemplary)
Png Chee Kai (4 Exemplary)
Choy Ning Feng Ethan (4 Exemplary)

Neo Jin Kai Aason (4 Exemplary)
Kaung Htet Zar Nie (4 Exemplary)

  Singapore and Asian Schools Maths Olympiad (SASMO) – Primary 3
 Silver








Bronze






 Zong Yi (3 Exemplary)
Koh Jia Min Iain (3 Exemplary)
Kenneth Koh Kai Le (3 Exemplary)
Yeo Zi Xiang (3 Exemplary)
Deng Zhuoyuan (3 Exemplary)
Chua Tsze Yang (3 Exemplary)

Shanice Tan Haridas (3 Exemplary)
Jiang Sirui Serena (3 Exemplary)
Koh Boon Jie (3 Exemplary)
He Yixin (3 Exemplary)
Mak Mun Yew (3 Exemplary)
K Divya Priyha (3 Exemplary)
Lim Xin En (3 Exemplary)
Hamza Asim (3 Exemplary)
Tong Boon Bin (3 Exemplary) 
 Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools Bronze







14 Participations

Baek Youngok (6 Exemplary)

Chen Yanlin (6 Exemplary)
Cheung Long Yui (6 Exemplary)
Christie Chong Wei Ling (6 Exemplary)
Eng Wan-Yu, Owena (6 Exemplary)
Zhao Xinyue (6 Exemplary)



 Singapore Math Kangaroo Contest
 Gold




Silver




Bronze






Hamza Asim (3 Exemplary)
Yeo Zi Xiang (3 Exemplary)
Jiang Sirui Serena (3 Exemplary)
Mak Mun Yew (3 Exemplary)

Ethan Tan Jiale (3 Exemplary)
Nicole Kang (3 Exemplary)
Zhou Yu Zhe (3 Exemplary)
Shanice Tan Haridas (3 Exemplary)

Zoey Toh Sin Nee (3 Exemplary)
He Yi Xin (3 Exemplary)
Deng Zhuoyuan (3 Exemplary)
Koh Jia Min Iain (3 Exemplary)
Kenneth Lee Junjie (3 Exemplary)
Zong Yi (3 Exemplary)

 
The Young Author Awards 2015/2016
  2nd Prize Eng Wan-Yu, Owena (6 Exemplary)

 21st Char Yong Cup Students Chinese Chess Championships -West/North preliminaries
(Under 10 category)

 2nd PrizeNeo Jin Kai Aason (4 Exemplary) 

 The 12th Asian Schools Chess Championships 2016,
category "U9 open", Blitz Section held in Tehran, Iran

First place
Gold Medal 
Siddharth Jagadeesh
 (3 Exemplary) 
 Raffles Science Olympiad 2016Bronze 
Baek Sangsoo (5 Exemplary)
 
 University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Digital Technologies  High Distinction

Distinction










Tan Jia Le Jayden (3 Exemplary)

Yeo Zi Xiang (3 Exemplary)
Ethan Tan Jiale (3 Exemplary)

Png Chee Kai (4 Exemplary)
Tang Pinhan Ella (4 Exemplary)
Hugo Maximus Lim  (4 Exemplary)
Choy Ning Feng Ethan 
(4 Exemplary)

Phone Myint Maung  (5 Exemplary)
 
 Babble and Speak Competition 2016
 Top 10 Finalist


Gold Award in Team Challenge

 Florence Aye Myat Thiri Ko Ko
(4 Exemplary)

Garg Anaya (5 Diligence)

 National Mathematical Olympiad of Singapore 
Silver



Bronze







Honorable Mention







Baek Sangsoo  (5 Exemplary)
Zhong Shuyang (5 Exemplary)
Chua Tze Chuan (5 Exemplary)

Erica Julianne Roberts 
(5 Exemplary)
Hong Tianyu (5 Exemplary)
Li Meiyi (5 Exemplary)
M Selimul Haque (5 Exemplary)
Phone Myint Maung (5 Exemplary)
Teoh Yu Xin (5 Exemplary)

Goh Xue Min, Charmaine 
(5 Exemplary)
Ong Yee Hui (5 Exemplary)
Tham Hoy Mun Kaven 
(5 Exemplary)
Zhang Han Rui Emily (5 Exemplary)

 Singapore Primary Science Olympiad Silver    Baek Sangsoo  (5 Exemplary) 
 
University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Science

High Distinction 




28 Distinctions

Shen Jia Qi (4 Exemplary)
Chen Yanlin (6 Exemplary)
Cheung Long Yui (6 Exemplary)



 
 Primary School Debate Open 2016 Grand Finals 1st Runner Up





Good Speaker Award 
Chua Tsze Sin (5 Exemplary)
Tham Yu Xuan (5 Exemplary)
Zhong Shuyang (5 Exemplary)

Ella Tang Pinhan (4 Exemplary)
Pothakamuri Srivayas (4 Exemplary)

Chua Tsze Sin (5 Exemplary) 

University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Mathematics  High Distinction 
























57 Distinctions

Warren Wee (2 Aspiring)
Leow Yi Jie (2 Caring)
Srenidhi Perinbanathan
 (2 Diligence)
Pua Hong Wei (2 Exemplary)
Bryan Ang Kan Cheng (2 Fortitude)
Lu Zerui (2 Fortitude)


Zhou Yu Zhe (3 Diligence)
Jayden Tan Jia Le (3 Exemplary)
He Yi Xin (3 Exemplary)
Yeo Zi Xiang (3 Exemplary)


Zhong Shuyang (5 Exemplary)
Teoh Yu Xin (5 Exemplary)


Christie Chong Wei Ling
(6 Exemplary)
Chen Yanlin (6 Exemplary)
Baek Youngok (6 Exemplary)
Zhao Xinyue (6 Exemplary)


 
 National Wushu and Sanda Championships 2016 2nd  in 4- Duan Sword


3rd in 4- Duan Boardsword  

 Tan Zi Long James (4 Exemplary)  

Wong Zi Heng Jared
 (4 Exemplary)
 6th Super Zone Schools Scrabble Competition 2016

Best School Player Award
Super Junior

Junior

Senior
 Mohammad Farhat (2 Caring)

Hugo Maximus Lim  (4 Exemplary)

Zhong Shuyang (5 Exemplary)

 6th Super Zone Schools Scrabble Competition 2016 

Junior Division (West Zone)

Champion 





4th placing




Merit



Regina Wan Yu Zhen (3 Exemplary)
Ethan Chng Xue Heng (4 Exemplary)
 Hugo Maximus Lim  (4 Exemplary)

Wong Zi Heng, Jared (4 Exemplary)
Ethan Yan Jiale (3 Exemplary)
Keira Tan Rui En (4 Exemplary)

Lew Yin Reng, Ryan (4 Exemplary)
Leory Lim Jin Hing (4 Diligence)
Teh Shr Li (3 Exemplary)
 6th Super Zone Schools Scrabble Competition 2016 

Senior Division (West Zone)
 Champion




2nd placing



3rd placing




4th placing




Chua Tze Chuan (5 Exemplary)
Glenn Ong Quan Wei (5 Exemplary)
K. Lukesh (5 Exemplary)

Tiya Bansal (5 Exemplary)
Lim Wei Qing (5 Diligence)
Teoh Yu Xin (5 Exemplary)

Nathaniel Hsiao Chi Ping (5 Diligence)
Zhou Yu Yan (5 Exemplary)
Tan Xu Dong (5 Diligence)

Hong Tianyu (5 Exemplary)
Goh Xue Min Charmaine (5 Exemplary)
Jasmine Chng Lee Anne (5 Exemplary)
  6th Super Zone Schools Scrabble Competition 2016 

Super Junior Division
(West Zone)
Champion




3rd placing

 
 Zhu Zifan (2 Harmony)
Mohammad Farhat (2 Caring)
Prithiviraj Chandrasekar (2 Fortitude)

Tan Yan Qi (2 Gracious)
Warren Wee (2 Aspiring)
Ishaan Krishnan (2 Gracious)
 6th Super Zone Schools Scrabble Competition 2016 

Super Zone Division
 Junior Category - Merit Award


Senior Category - Merit Award
 Ella Tan Pinhan (4 Exemplary)
Choy Ning Feng Ethan (4 Exemplary)
Zoey Toh Sin Nee (4 Exemplary)

Tham Yu Xuan (5 Exemplary)
Thisath Atapattu (5 Diligence)
Zhong Shuyang (5 Exemplary)
University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - English High Distinction






Distinction





















































Warren Wee (2 Aspiring)
Chen Xingyu (2 Gracious)
Lim Shi Hui Katrina (3 Exemplary)
Christie Chong Wei Ling (6 Exemplary)


Alanis Neo Jia Rui (2 Caring)
Kieran Ho Jianming(2 Caring) 
Mohammad Farhat (2 Caring)
Soh Yu Tong (2 Caring)
Wong King Jit Evan (2 Caring)
Srenidhi Perinbanathan (2 Diligence)
Baek Seohoon (2 Exemplary)
Cao Junshuo Nicholas (2 Exemplary)
Kng Li Lin, Crista (2 Exemplary)
Tan Yan Qi (2 Gracious)
Chan Si Yun (2 Harmony)

Kevin Wang Chong-Yi (3 Diligence)
Chua Tsze Yang (3 Exemplary)
Deng Zhuoyuan (3 Exemplary)
Ethan Tan Jiale (3 Exemplary)
Jiang Sirui Serena (3 Exemplary)
Mak Mun Yew (3 Exemplary)
Mak Wai Fong Marcus (3 Exemplary)

Yap Rong-Shen (4 Diligence)
Ang Wei Han Rave (4 Exemplary)
Ella Tang Pinhan (4 Exemplary)
Ethan Chng Xue Heng (4 Exemplary)
Hugo Maximus Lim (4 Exemplary)
Lew Yin Reng Ryan (4 Exemplary)
Pothakamuri Srivayas (4 Exemplary)
Shen Jiaqi (4 Exemplary)
Zou Jiaxin (4 Exemplary)

Jin Zi Yue  (5 Diligence)
Chua Tsze Sin (5 Exemplary)
Erica Julianne Roberts (5 Exemplary)
Jasmine Chng Lee-Anne (5 Exemplary)
Ong Yee Hui (5 Exemplary)
Wang Jia-Wei Andrew (5 Exemplary)

Baek Youngok (6 Exemplary)
Chen Yanlin (6 Exemplary)
Dhanush Anilkumarapillai (6 Exemplary)
Edison Khoo Yisheng (6 Exemplary)
Eng Wan-Yu, Owena (6 Exemplary)
Liu Zi Jian (6 Exemplary)
Parijaat Jain (6 Exemplary)

 University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Writing High Distinction


Distinction

















Warren Wee (2 Aspiring)

 
Wong King Jit Evan (2 Caring)
Srenidhi Perinbanathan (2 Diligence)
Kng Li Lin, Crista (2 Exemplary)
Tan Yan Qi (2 Gracious)

Jisu Yun (3 Exemplary)
Zoey Toh Sin Nee (3 Exemplary)
Tan Rui Han Audrey (Chen Rui Han) (3 Fortitude)
Yu Minhua (3 Gracious)

Jasmine Chng Lee-Anne (5 Exemplary)
Tham Yu Xuan (5 Exemplary)
Toh Han Xiang (5 Exemplary)
Zhou Yu Yan (5 Exemplary)