header2.jpg
Home > Accolades and Achievements > CCA & Competitions > 2014 Achievements

2014 Achievements

2014


Name of Competition Achievements Team/Pupils Involved
West Zone Primary Schools Volleyball Championships
1st

1st

2nd

2nd

Senior Boys

Senior Girls

Junior Boys

Junior Girls

National Inter-Primary Schools Volleyball Championships

1st Junior Girls
West Zone Primary Schools Basketball Championships
4th

4th

Senior Boys

Junior Boys
National Inter-primary Schools Soft Volleyball Championships
Champions

Fourth

Girls Division

Boys Division
SPSSC Sportsmanship Award Senior Girls


Senior Boys

Nicole Kong
Michelle Chung

Ewan Sean Macrae
Teiw Yong Hup

Frank Cooper Sands Award Bronze
Scouts Troupe


66th National Schools Individual Chess Championships 2014 Lower Junior Girls

19th position
Won 4 out of 9 games
Lim Ruici (Pri 1B)

             66th National Schools Individual Chess Championships 2014 Lower Junior Boys

Won 5 out of 9 games Siddharth Jagadeesh (Pri 1H)

Smart Kids Asia Challenge 2014

1st runner up Tan Zhi En (Pri 2E)
Singing Competition at Gek Poh Ville CC

1st
Ramar Perumalsamy Swati (Pri 1D)
Thirukkural Recitation at Gek Poh Ville CC 1st
Ramar Perumalsamy Swati
(Pri 1D)


Thirukkural Recitation at Bukit Batok CC

Consolation Prize Ramar Perumalsamy Swati
(Pri 1D)
Singapore Youth Festival
Certificate of
Accomplishment

Certificate of
Accomplishment

Certificate of
Accomplishment

Certificate of
Accomplishment

Certificate of
Accomplishment

Certificate of
Commendation


Chinese Dance


Malay Dance


Indian Dance


Anklung Ensemble


Guzheng Ensemble


Choir

13th Inter-School National Scrabble Championship 2014
(Individual)

4th placing

Merit Award

Liu Zijian (Pri 4E)

Nathaniel Hsia (Pri 3B)
13th Inter-School National Scrabble Championship 2014
Junior Category
Silver for Bowl Category
Liu Liyuan (Pri 4E)
Parijaat Jain (Pri 4E)
Pranav Paul (Pri 4E)
Most Sumaiya (Pri 4E)
Tan Hong Yi (Pri 4E)
Megan Ng (Pri 4E)
Nurin A'Liyah (Pri 4E)

13th Inter-School National Scrabble Championship 2014
Senior Category
Bronze for Plate Category
Caleb Tan (Pri 6E)
Dave Wong (Pri 6E)
Ashraf B Ishak (Pri 6E)
Pauline Ang (Pri 6E)
Chernice Lim (Pri 6E)
Michelle Chung (Pri 6E)
Andrea Yeo (Pri 6E)


Junior Science Whiz Challenge
(Organised by West Zone Centre of Excellence for Science & Technology)
Team Event

3rd Wong Swee Chong Dave
(Pri 6E)
Wu Ling Bo (Pri 6E)
Fabian Oskar
(Pri 6E)
Junior Science Whiz Challenge
Individual Written Test

7th


14th

Wong Swee Chong Dave
(Pri 6E)

Fabian Oskar (Pri 6E)
Wits & Words Inter-School Debate Competition 2014 Top 5 Teams in West Zone
Best Speaker
1st Preliminary Round
Pothakamuri Tulsi Kiran (6E)

Best Speaker
3rd Preliminary Round
See Leng Kiat (5E)

RI Pri Maths World Contest 2014 (RIPMWC) - Round 1
Top 20 schools
3 Distinctions
1 Credit

Junior Category
RI Pri Maths World Contest 2014 (RIPMWC) - Round 1

1 Distinction
1 Credit

Open Category
S'pore-Asia Pacific Math Olympiad for Pri Sch 2014 - Preliminary Round (SMOPS)


Gold
Gold
Silver
Silver
Silver
Silver

Dave Wong
Xu Sheng Yuan
Li Hanlin
Sharma Dhruv
Fabian Oskar
Pothakamuri Tulsi Kiran
S'pore & Asean Schools Mathematical Olympiad 2014 (SASMO)

4th Placing & Top Teams
Award
3 Gold
7 Silver
6 Bronze

24th Placing
2 Gold
1 Silver
2 Bronze

Primary 3



Primary 4
S'pore & Asean Schools Mathematical Olympiad 2014 (SASMO)
Top National Scorer for P3 Division

Top National Scorer for P4 Division

Xu Sheng (Pri 3E)


Yu Jia Xun (Pri 4E)

River Valley High Maths Challenge 2014 - (RVMC)

10th Placing Primary 6 pupils

7th Inter-chess Asia tournament, Singapore

2nd place Siddharth Jagadeesh (Pri 1H)

8th Inter-chess Asia tournament, Singapore

1st place Siddharth Jagadeesh (Pri 1H)

National Scholastic Chess Championships Singapore

Top 10 medalist
(9th place )
Siddharth Jagadeesh (Pri 1H)

Zhang Shou Shi National Calligraphy & Chinese Painting Exhibition

Bronze Award
(Calligraphy - Primary Category)
Lin Xier (Pri 5E)

Zhang Shou Shi National Calligraphy & Chinese Painting Exhibition

Paintings done by our pupils  were selected for the exhibition Lin Xier (Pri 5E)
Wong Shi Qi (Pri 4B)

Civica's "Know Your Country" 2014 Competition
(Primary Schools)

Champions Owen Ho (Pri 5A)
Pang Ka Chun (Pri 5B)
See Leng Kiat (Pri 5E)

28th YMCA Plain English Speaking Awards (PESA), 2014
Lower Primary

2nd Runner Up
Nyla Putri Mohamed Esman
(Pri 3E)

8th Singapore National Junior Watercolour Competition 2014

Consolation Prize Nurul Afiqah Basiron (Pri 5F)
National Mathematical Olympiad Of Singapore 2014 Competition
2 Silver awards

2 Bronze awards

7 Honourable Mentions


University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Mathematics

UNSW Medal Winner - top scorer in Mathematics David Tay Yiwei (Pri 2A)
University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Mathematics

8 High Distinctions

42 Distinctions

107 Credits


University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) -
Computer Skills

2 High Distinctions

11 Distinctions

 University of New South Wales (UNSW) International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) -
Science
 3 High Distinctions 

29 Distinctions
 

National On-the-Spot Chinese Writing Competition

Commendation award Wang Yu Ting (Pri 6B)
Babble and Speak 2014 Competition Team Challenge Gold Award
Pothakamuri Tulsi Kiran
(Pri 6E)


Moonfest
- A Mid autumn Celebration @Esplanade

Poems composed by our pupils were selected for display at the Esplanade
Ye Yushi (Pri 5E)
Lin Zhenhan (Pri 5E)
Lensa Bahasa
(Vodcast or Video Casting)
Excellence in Graphics Award (Team)
Puteri Ellysha Rizziyanti (Pri 5G)
Puteri Ummairah Ramlee
(Pri 5G)
Rabiatul M Z (Pri 5A)
Aleesyah Ayuni Akbar (Pri 3D)

National Essay Writing Competition organized by EDN Media 3 Silver Awards (Individual)
Ashraf Ishak (Pri 6E)
Yulvia Yuldarima (Pri 6G
Asyurah Azman (Pri 5B)

Pintar Peribahasa (Smart with Proverbs : using IPAD Games Apps) Certificate of Participation & Medal winner Team finalist)
Ashraf Ishak (Pri 6E)
Syed Muhammad Danial
(Pri 6G)

West 1 Cluster Young Investigators Projects
1 Gold Award
1 Silver Award

Viewer's Choice Award

2 teams of Primary 5 pupils