header2.jpg
Home > Accolades and Achievements > CCA & Competitions > 2013 Achievements

2013 Achievements


Name of Competition

Achievements

Pupils/Team Involved

National Inter-Primary Schools Volleyball Championships

Second

Third

Senior Girls

Senior Boys

West Zone Inter-Primary Schools Volleyball Championships

First

First

Third

Senior Girls

Senior Boys

Junior Boys

Raffles Institution Primary Maths World Contest 2013

  High Distinction

  Distinction

Top 20 Schools

Top 20 Schools

Zhang ZiZhong, 6E

Sidharth Chambocheri Veetil, 6E

Junior Category (P5)

Open Category (P6)

Singapore-Asia Pacific Math Olympiad for Primary School 2013

Gold

Gold

Silver

Bronze

Sidharth Chambocheri Veetil, 6E

Zhang ZiZhong, 6E

Gao Tianrun, 6E

Chow En Yao, 6E

River Valley High Maths Challenge

Silver

Silver

Sidharth Chambocheri Veetil, 6E

Tan Yu Xuan, 6E

Singapore & Asean Schools Math Olympiad 2013

Gold

Gold

Gold

Gold

Gold

Gold

Silver

Silver

Silver

Bronze

Bronze

Bronze

Bronze

Bronze

Ye Xintai, 3E

Lim Jinyi, 3E

Tan Wei Xuan, 3E

Zhang Ziyan, 3E

Tan Yuei Ying, 3E

Tan Jia Jun Shaun, 4E

Ji Zhi Hang, 3E

Suu-Ann Aung, 3E

Tang Zhonghan, Andrew, 4E

Hariz Dhamiri Bin Dedy Dharma, 3E 

Xiang Qiuyu, 3E

Guo Jiaqi, Jackie, 4E

Guo Xiao Yu, 4E

Xiao Cong Chen, 4E

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Senior Bowl Category (Individual Award)

Merit Medal

Michelle Chung Mei Xue, 5E

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Senior Bowl Category 
 (Team Award)

1st Runner-up

Tan Yu Xuan, 6E

  Jeong Young Kyu, 6E

Lim Yin Xuen, 6E

Ong Jun Feng, 6E

Krystal Chai Yu Her, 6E

Low Tjun Lym, 6E

Caleb Tan Ming Jun, 5E

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Junior Plate Category (Individual Award)

Merit Medal

Shaun Tan Jia Jun, 4E

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Junior Cup Category
 (Team Award),

1st Runner-up

Tan Yong Rui, 4E

Yuk Daniel Hangyul, 4E

Shaun Tan Jia Jun, 4E

Glen Tan Lusheng, 4E

Andrew Tang Zhonghan, 4E

Kevin Kaiwen Xie, 4E

See Leng Kiat , 4E

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Junior Bowl Category
(Team Award)

 

Champion

Tan Wei Xuan, 3E

Liu Zi Jian, 3E

Ji Zhi Hang, 3E

Tan Yuei Ying, 3E

Zhao Xin Yue, 3E

Ye Xin Tai, 3E

Brandon Shan Guanyu, 3E

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Doubles Wordsmith Category 

 

  Merit Medal

Claire Chin, 2F

Wei Qing, 2B

12th Inter-School National Scrabble Championship 2013 

Team Wordsmith Category

Second Runners-up

Claire Chin, 2F

Wei Qing, 2B

Lukesh Kavin, 2D

Nathaniel Hsiao, 2D

Zheng Feng, 2G

Ryan Toh, 2G  

Wits & Words Inter-School Debate Competition 2013

Among Top 5 Teams (West Zone)

Top 8 Teams (Overall)

2 of Qifa Debaters are among the Top 10 Good Speakers-

Liew Qian Hui, 6E

Samiksha Sankar, 6E     

 SYF Youth Got Talent 2013
Solo Category
Judges' Choice 
 
Vedanaigam Miguel Antonio Pinon,6B 
 
SYF Youth Got Talent 2013 
 Group Category
Judges' Choice
 Vedanaigam Miguel Antonio Pinon,6B and
Vedanaigam Isabella Maria Pinon,4A
 
I CAN READ "Page to Stage" Competition 
 
1st runner up 
 
2nd runner up
 
 
Nyla Putri Mohd Esman, 2E
 
Chua Tsze Sin, 2G
 
 Asia International Mathematical Olympiad 2013 Star of Asia

Gold

Merit

Tan Wei Xuan, 3E

Tan Wei Xuan, 3E

Lim Jinyi, 3E 

 National Mathematical Olympiad of Singapore 2013 
Silver
Silver
Silver 
Silver 
Silver 

 Bronze 
 Bronze 
 Bronze 
 Bronze 
 Bronze 
 Bronze 
Bronze
 
 Honorable Mention Honorable Mention Honorable Mention Honorable Mention

 
Fabian Oskar, 5E
Jungmu Yoon, 5E 
Wu Ling Bo, 5B 
 Xu Sheng Yuan, 5B 
 Yuan Tianyi, 5E 

 Kelly Cheung, 5E 
 Li Han Lin, 5E 
 Li Zhiqi, 5B 
 Lin Jing Chao, 5B 
 Pothakamuri Tulsi Kiran, 5E Stephanie Chew Yi Han, 5E 
 Zhou Chunshi, 5E
 
 Michelle Chung Mei Xue, 5E 
 Wang Ping Tsung, 5E 
 Wong Swee Chong Dave, 5E 
 Yuan Xin, 5E

 W1 Storytelling Competition
(Primary 1)
First  Tay Yiwei David, 1A
 W1 Storytelling Competition
(Primary 2)    
 First   Chua Tsze Sin, 2G
 27th YMCA Plain English  Speaking Awards (PESA), 2013Silver Honour Roll
&
Audience's Favourite Speaker Award
 (Lower Primary) 
 Nyla Putri Mohd Esman, 2E
 6th National Primary Schools Co-operative Chinese Essay Writing Competition 2013 Merit AwardMei Di, 6B
Yang Xin Ying, 6B    
7th West Zone Inter-Primary School Chinese Chess Competition  Good Performance 
Team Prize 
Liew Shi Chun, 6G
Wang Yanxu, 6A
Chen Zi Ang, 6E 
 10th Char Yong Cup Inter-Primary Schools Chinese Chess Competition 4th in Integrated Team Award Wu Ling Bo, 5B
Xu Sheng Yuan, 5B 
Liew Shi Chun, 6G
 Frank Cooper Sands AwardSilver Award Scouts Troupe